נחתם הסכם שת

נחתם הסכם שת"פ בין ישראל ועיריית הוצ'ימין

ההסכם יפתח את השוק הוייטנאמי עבור תעשיית המים הישראלית

משלחת חברות ישראליות מענף טכנולוגיות המים סיימה לאחרונה ביקור עבודה של שלושה ימים בוייטנאם. הביקור אורגן ע"י הנספח המסחרי של משרד התמ"ת בוייטנאם, רן יחזקאל, תוכנית ישראל ניוטק ומכון היצוא. במהלך הביקור הציגה המשלחת מוצרים וטכנולוגיות חדשניות לשוק הוייטנאמי, נערכו סמינרים מקצועיים בהוצ'ימין ובסייגון ונערכו למעלה מ-50 פגישות עסקיות עם שותפים פוטנציאליים מוייטנאם.

מנהל תוכנית ישראל ניוטק במשרד התמ"ת, עודד דיסטל, מציין שכתוצאה מפיתוח כלכלי מואץ שחל בשנים האחרונות בוייטנאם ותהליכי אורבניזציה ותיעוש מהירים, הביקוש למים לשימוש ביתי ותעשייתי עלה בשיעור ניכר וגרם לשימוש יתר במקורות המים המסורתיים של המדינה. נהרות, אגמים ונחלים בוייטנאם זוהמו כתוצאה מפריקת פסולת תעשייתית, חקלאית וביתית למימיהם ללא כל טיפול מקדים. במהלך העשורים האחרונים מקורות מים תת קרקעיים נפגעו כתוצאה מניצול יתר או עקב העדר הגנה מתאימה על אקוויפרים.       

וייטנאם היא מדינה בעלת אקלים סוב-טרופי עם ממוצע שנתי גבוה יחסית של ירידת גשמים, אבל הם אינם מתחלקים באופן שווה על פני השנה. בעונה היבשה, רוב מקורות המים המסורתיים באזורים הכפריים מתייבשים ונוצר מחסור במים ראויים לשתייה. בעונה הגשומה ובעונות המעבר ישנם שיטפונות רבים ואלו גובים קורבנות בנפש.
יחזקאל מסר כי המשלחת זכתה להתעניינות רבה וסיקור תקשורתי נרחב, הוייטנאמים זקוקים לטכנולוגיות מים בכל המישורים דוגמת טיהור שפכים, התפלת מי ים, הובלה, טיפול באקוויפרים ובמקורות המים, ניהול ובקרה.

במסגרת הביקור נערכו סמינרים מקצועיים להצגת הטכנולוגיות הישראליות ונערכו עשרות פגישות עסקיות. החברות נפגשו עם הנהלות של גופים מובילים בתחום דוגמת חב' אספקת המים של העיר הוצ'ימין- SAWACO- Saigon Water Supply Corporation, עם המחלקה למניעת הצפות וטיפול בשפכים בהוצ'ימין Flooding Prevention Centre of HCM People Committee  ועוד.

בשיאו של הביקור נחתם ע"י השגריר אמנון אפרת הסכם יישומי בין משרד התמ"ת הישראלי לעיריית הוצ'ימין בדבר שיתוף פעולה וחילופי ידע בנושא פתרונות מתקדמים לניהול מים. מסגרת ההסכם תאפשר למשרד התמ"ת באמצעות הנספחות המסחרית לארגן כנסים וסמינרים עסקיים משותפים ולהביא לעידוד פגישות עסקיות בין חברות ישראליות ועמיתים בוייטנאם. הסכם יישומי זה מתבסס על העקרונות שנקבעו בהסכם שיתוף הפעולה הכלכלי מסחרי משנת 2004 בין מדינת ישראל ווייטנאם.

מנהל תוכנית ישראל ניוטק במשרד התמ"ת, עודד דיסטל, מציין כי "אנחנו פועלים על מנת לייצר עבור תעשיית המים הישראלית פלטפורמה שיווקית, בעיקר בשווקי יעד חדשים יחסית דוגמת וייטנאם, דרום אפריקה וכדומה. אנו מקווים שהביקור וההסכם החדש יפתחו עבור התעשייה הישראלית את השוק הוייטנאמי".


פי.סי.חץ