צל

צל"ש ירוק לשר ארדן וששה פעילים בארגונים סביבתיים

"טקס הגלובוס הירוק התקיים השנה על-רקע האסון האקולוגי והגרעיני ביפן, המצביעים על החובה המוטלת עלינו להיות קשובים לכוחות הטבע החזקים מאיתנו ולצמצם את בזבוז המשאבים, למען הדורות הבאים"

ארגון חיים וסביבה העניק בפעם השמינית את אותות "הגלובוס הירוק", האוסקר הישראלי למצוינות סביבתית, לאישים וארגונים התורמים לשמירה על איכות הסביבה.
 
ראשון הזוכים הוא השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שלדברי מעניקי הפרס: "הוביל בהצלחה חסרת תקדים מספר מהפיכות סביבתיות, המשפיעות באופן רוחבי על המשק והחברה בישראל". הפרס ניתן לשר, בין היתר, על תרומתו למאבקים נגד הקמת תחנת הכוח הפחמית באשקלון; נגד התכנית לבנייה בחוף פלמחים; ובעד קידום חוק נארזיות והקמת פארק ציבורי גדול על גדות הקישון.

בפרס המגזר העסקי זכה יוקי גיל, מנכ"ל חברת שורש ומנהלה ומייסד הקרן הקהילתית טירת הכרמל, על שילוב עסקים עם יזמות חברתית, תוך מחויבות לסביבה ולחברה. 

בפרס לאישי ציבור התכבד הממונה על איכות הסביבה באשקלון, יורם שפר, שמוביל את הפעילות הסביבתית בעיר ופועל לקידום סביבה בריאה ואיכותית ביישוב. 

  הפרס לחינוך סביבתי הוענק לפרויקט של החברה להגנת הטבע במגזר הבדואי בנגב, על שילוב ערכי קיימות וסביבה בחינוך במגזר הבדואי בנגב כדרך לחזק את הקשר של הדור הצעיר לסביבת חייו. 

הפרס ל"קיימות מקומית" ניתן ליחידה הסביבתית של רעננה, כפר סבא, הוד השרון, כוכב יאיר-צור יגאל והמועצות האזוריות דרום השרון וחוף השרון- על התייצבות בחזית העשייה הסביבתית, מתוך תחושת שליחות ואמונה ביכולת לשנות את המציאות האזורית.

פרס הפעיל הוענק לעמיעד לפידות, מייסד עמותת "ארץ כרמל", על הובלת פרויקטים של מיחזור והפרדת פסולת בישובים רבים.
פרס המאבק הסביבתי ניתן למטה להצלת עמק ססגון, הנאבק במיזם מלונאות בבקעת תמנע. בלב השטח הפתוח, התרקמה תוכנית לבניית מתחם מלונאות אדיר ממדים הכולל ארבעה מלונות ושלל "אטרקציות" מלאכותיות. 

יוזמי הפרס העניקו בנוסף את "הגלובוס השחור", ציון לגנאי למיזם להפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם. על קידום טכנולוגיה ניסיונית שמימושה עלול להפוך את שפלת יהודה למרחב תעשייה כימית מזהמת. 

"טקס הגלובוס הירוק התקיים השנה על-רקע האסון האקולוגי והגרעיני ביפן, המצביעים על החובה המוטלת עלינו להיות קשובים לכוחות הטבע החזקים מאיתנו ולצמצם את בזבוז המשאבים, למען הדורות הבאים", אמר נאור ירושלמי, מנכ"ל הארגון חיים וסביבה.


פי.סי.חץ