משקעים מיותרים

משקעים מיותרים

HydroFLOW - טיפול ירוק למניעת משקעי אבנית, קורוזיה ובעיות בקטריאליות בתעשייה

טיפול במים ושמירה על איכות הסביבה יכולים לחיות תחת כיפה אחת. מפעלים רבים מחפשים דרכים שונות להיות ירוקים, חסכניים ויפים יותר. אחת מהבעיות הקשות היא כיצד לשמור על הקריטריונים הנ"ל ובה בעת למנוע ממשקעי אבנית וקורוזיה להזיק למערכות המים. ראיון עם עמית שורק, מומחה לאיכות סביבה ולטיפול באבנית מחברת 'אפיקי מים מקבוצת פזגז בע"מ' מביא לנו כמה רעיונות חדשניים וזווית ירוקה לבעיה הלבנה.
מדוע בעיית האבנית עולה שוב ושוב על סדר היום?
הסיבה לכך היא ששקיעת האבנית במערכות המים מסבה נזק כלכלי כבד לסקטור הפרטי, למוסדות ובעיקר לתעשייה. האבנית שוקעת בדפנות של מערכות ומכשירים שבהם מחוממים מים וכן גם בצנרת המים. האבנית מצרה את קוטר הצנרת עד כדי סתימה של הצינור ומהווה מוקדים להיווצרות קורוזיה. האבנית, אשר מהווה הקטנה בכמויות המים הנדרשות, מצטברת על גופי חימום, מבודדת אותם מהמים וגורמת להוצאות כספיות נוספות עבור צריכת אנרגיה שנדרשת לחימום המים. גופים רבים בתעשייה מחפשים באופן תמידי פתרונות לבעיה קשה זו, תרתי משמע.
מהן המערכות שהכי סובלות מבעיה זו?
למעשה כל צינור שבו זורמים מים לא מטופלים מועד לפורענות, בעיקר אם מים אלו עוברים בשלב מסוים תהליך של חימום, אידוי או ערבול אגרסיבי. אך גם צנרת ברזל המעבירה מים קרים, במהלך השנים מתכסה באבנית ובחלודה. המערכות בתעשייה שממהרות להיתקל בבעיות הם מחליפי חום, מגדלי קירור, דודי חימום ואגירה, צנרת להובלת מים קשים, מערכות קירור כמו שקיימות במכונות הזרקה, בריכות שחיה, ג'קוזי, מכוני ספא ועוד.
וכמובן מי מאיתנו אינו מכיר את בעיות ונזקי האבנית בביתנו הפרטי.
מה הקשר בין אבנית לאיכות סביבה?
ראשית קיים ההפסד האנרגטי האדיר שמוערך בישראל במיליוני שקלים. הפסד זה מביא לפליטה גדולה ומיותרת של גזי חממה ומזהמים אחרים הנלווים לייצור אנרגיה. שנית הטיפול הקונבנציונאלי באבנית בבתים פרטיים ובתעשייה הוא באמצעות כימיקלים. זוהי בעיה גדולה מאד, אנו ממציאים כל הזמן חומרים חדשים אשר משתחררים לסביבה. חומרים אלו עוברים ריאקציות עם חומרים אחרים אשר יוצרים אלפי חומרים שכלל לא התכוונו לייצר. אחר-כך הולכים ומייצרים כימיקל אחר כדי לטפל בכימיקל הראשון. 20,000,000 טון בשנה. על פי האו"ם זהו משקל הריאגנטים אשר יוצרו בעולם בשנת 2007. העלות של חומרים אלו מוערכת ב-12 מיליארד דולר וזה ללא הנזקים אשר חומרים אלו גורמים לסביבה. כל ברייה יודעת היום שאין לנו הרבה מים בארץ, אבל לא כולם יודעים שכמות מאד גדולה של המים שיש לנו הם מים שאבותינו וגם אנו דאגנו לזהמם ואינם ניתנים עוד לשימוש ללא טיפול מקדים, מסובך ויקר. ואם לא די בכך, מה לגבי העמסת היתר על המטמנות? אנו משליכים כמויות אדירות של מכשירים חשמליים ביתיים כגון דודי שמש, קולטים, מכונות כביסה, ברזים ועוד כתוצאה מהרס בטרם זמנם עקב האבנית.
אז מה הפתרון, לא להשתמש בכימיקלים ולחזור לתקופת האבן?
הפתרון חייב להתבסס על כל שלושת חוקי העתיד הבאים: סביבתי, חסכוני ויעיל. הוא צריך להיות מבוסס על פתרונות פיסיקליים ולא כימיקליים, כך שלא יביא במישרין או בעקיפין לבעיות סביבתיות והוא חייב להיות פתרון זול אנרגטית. אוסמוזה הפוכה למשל היא פתרון פיסיקלי מעולה אשר יכול לספק מים רכים באיכות טובה. אך אליה וקוץ בה, הוא בזבזני מאד מבחינה אנרגטית, כלומר הוא עומד רק בשניים מחוקי העתיד.
אז מהו החידוש הסביבתי של חברת "אפיקי מים"?
טכנולוגיית HydroFLOW מאפשרת טיפול באבנית ללא כימיקלים וללא מגע במים. היא מבוססת על שלושת החוקים. לא נעשה שימוש בכימיקלים ולמעשה אין כלל מגע במים. צריכת האנרגיה זניחה מאד, כוואט אחד, ואם נשתמש במונחים כלכליים, בחלק מהמכשירים מדובר על פחות מעשרה ₪ בשנה. והכי חשוב - יעילות מניעת שקיעת האבנית מאד גבוהה ובנוסף בעזרת טכנולוגיה זו מצליחים גם להסיר אבנית קיימת, לצמצם מאד את תהליכי הקורוזיה במערכות המים, למנוע היווצרות בקטריות כמו במערכות סינון, משאבות, מאגרי מים, בריכות שחיה, ג'קוזי, מכוני ספא ועוד. "בבית הנשיא לדוגמא, קיימת צנרת מאד ישנה. כאשר פנו אלינו הייתה להם בעיה חמורה מאד של מים חומים מחלודה במקלחות. לאחר שאתרנו את מוקד הבעיה תכננו והתקנו מערכת משולבת של מסננים עם מערכתHydroFLOW . לאחר כחודש המים היו צלולים לגמרי. דוגמה נוספת היא עיריית בת-ים אשר התקינה לאחרונה באחת מהשכונות הותיקות, מערכת גדולה שלנו על מנת לנקות את הצנרת מאבנית וחלודה ולעצור תהליכים קורוזיביים מתקדמים. אנחנו נמצאים עכשיו בתנופה אדירה פשוט כי יש לנו את הפתרון: אנו נותנים מענה יעיל, זול (אינו דורש הקמה של תשתית מיוחדת או חיתוך צנרת) וירוק לתעשייה, למבני ציבור, לבתי מלון, למוסדות, לחקלאות, לבנייני מגורים ולבתים פרטיים".
כיצד אתם מצליחים לטפל במים מבלי לגעת בהם?
שדה אלקטרומגנטי מושרה אל תוך הצינור וגורם ליצרית שדה חשמלי דינאמי לאורך הצנרת. תדרי AM בעלי אופי סינוסוידאלי דועך ובקצב אקראי, משפיעים על מגוון גדול של יונים ויוצרים גרעיני גיבוש באופן מאד יעיל. התדר מועבר בכל צנרת המים גם בכיוון מנוגד לכיוון זרימת המים ודרך כל הפיצולים. הוא אפקטיבי למרחקים של עשרות עד אלפי מטרים, לדוגמה קיבוץ שלם על מערכת אחת. דוגמא נוספת הינה פיילוט שאנו עורכים עם חברת מקורות. התקנו מכשירים על בארות בערבה אשר משדרים את התדר אל תוך מעבי האדמה על מנת למנוע את שקיעת האבנית במסננת הקידוח. עוד דוגמא היא בתי המגורים. ניתן להתקין את המערכת בכל מקום על צנרת המים הקרים בבית והתדר מועבר לכל צנרת הבית. אגב, את המערכות שלנו ניתן להתקין על כל סוג וקוטר של צינור ואין כל צורך בחיתוכו, וכן, אין כלל צורך באחזקה שנתית של המערכת.
למידע נוסף: אפיקי מים מקבוצת פזגז 03-6244460


פי.סי.חץ