בניין ירוק-כחול-לבן

בניין ירוק-כחול-לבן

התקן החדש מתייחס לפרמטרים רבים יותר של בנייה והשלכות סביבתיות

בנייה ירוקה היא בנייה חכמה המקנה למשתמשים איכות חיים בריאה יותר, תוך צמצום ההשפעות הסביבתיות. מטרת הבנייה הירוקה היא יצירת סביבת מגורים בריאה ונוחה, תוך הימנעות מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים. מטרה זו מושגת על-ידי שימוש בחומרים ממוחזרים ותכנון המאפשר חיסכון מרבי באנרגיה.
העקרונות המנחים בבנייה ירוקה הם חשיבה לטווח ארוך, תכנון ההיבטים הסביבתיים והתייחסות למיקומם הגיאוגראפי של המבנים. כך למשל, ניתן להשתמש בבנייה ירוקה לטובת הקמת בית מגורים כפרי, מבני תעשייה ירוקים, קמפוסים או מבני ציבור. במילים אחרות: בנייה ירוקה היא תפיסה מהותית, לא צורה אדריכלית.
בעוד שהתקן הקודם התייחס לשלושה פרמטרים בלבד, התקן החדש מתייחס לפרמטרים רבים יותר של בנייה והשלכות סביבתיות ובהם: אנרגיה, מים, חומרים, קרקע, בריאות, פסולת, תחבורה, חדשנות וכד'.
התקן החדש מספק הנחיות מוגדרות לשיפור החתימה הסביבתית של מבנים קיימים וכאלה ישנם מאות אלפים בארץ וזו עיקר העבודה. בנוסף, הוא מתייחס ספציפית לסוגים רבים ומגוונים של מבנים ובהם: בריאות, מגורים, משרדים, מבני ציבור, תעשיה ועוד. התקן הקודם התייחס למגורים ומשרדים בלבד.
התקן החדש מציע שיטת הסמכה וניקוד שניתן ליישם ביתר קלות והיא תואמת סטנדרטים בינלאומיים קיימים (דוגמת LEED האמריקני(.
התקן החדש אומנם מהווה שיפור עצום לעומת התקן הקודם, אבל נכון לעכשיו, אין מה שידחוף את העוסקים בתחום לכיוון הזה. ברוב הבנייה בארץ למגורים ולמשרדים, היזם מוכר או משכיר את השטח, ומכיוון שהוא לא משלם את החשבונות - אין לו שום תמריץ להיכנס לנושא.
חיוב לבנות על-פי התקן החדש לא רק ישפר את איכות החיים של דיירי המבנים, אלא גם יחסוך למשק כסף רב. הניסיון בחו"ל מלמד, שאם מתכננים בנייה ירוקה מהיסוד, היא מייקרת את העלויות ב-2% לכל היותר. אם התקן יעוגן כדרישה, נוכל להגיע בפרק זמן מהיר ביותר לעלויות בנייה זהות לבנייה רגילה, כשהתוצאה תהיה בניינים שצורכים פחות חשמל ופחות מים, סביבה יותר ידידותית, צבעים לא רעילים, יותר מחזור ופחות פסולת. משום כך יש להפוך את התקן למחייב כבר עכשיו.
באם התקן החדש יאומץ ע"י הרשויות המקומיות כתנאי לקבלת היתר בנייה של מבנים חדשים ואולי יאפשר קבלת הנחה בארנונה כנגד התאמת מבנים קיימים - אזי נראה מהפכה סביבתית אמיתית בענף הבנייה בארץ ובתנאי המגורים.
הרוויזיה החדשה הינה צעד משמעותי אמיתי להשרשת תפישה מקצוענית ואחראית של בנייה ירוקה בישראל.
*מהנדס אורי הלוי, אורבך הלוי מהנדסים אדריכלים בע"מ


פי.סי.חץ