הלכו עם הירוק הכי רחוק

הלכו עם הירוק הכי רחוק

מעון אילנית החליט ללכת על הפרדה של הולכת הקולחין למחזור מים, הפרדת פסולת למחזור, אפילו אבקת הכביסה ידידותית לסביבה ועוד

מעון אילנית שבפרדס חנה, המטפל באוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, החליט לחשוב ירוק ולהפוך את כל הסביבה שלו לידידותית לכדור הארץ. 
בחודש האחרון מינתה הנהלת המעון איש צוות בכיר לממונה על איכות הסביבה. במקביל, בוצעה התקשרות עם  חברת עומר הגליל, העוסקת בייעוץ ובהדרכה בתחום, כאשר הכוונה היא  שבמהלך החודשים הקרובים רוב הצוות ולאחר מכן דיירי המרכז יעברו סדנאות והשתלמויות בנושאי איכות הסביבה. 
בין הפעילויות שכבר החלו ניתן למצוא הפרדת פסולת למחזור בכל מתקני המעון, צמצום השימוש בנייר למינימום, התקנת חסכמים בכול ברזי המרכז, רכישת חסכמים לכל עובדי המרכז לשלוחותיו וכן שימוש בכדור כביסה המכיל אבני קרמיקה מיוחדים במקום כימקלים, עוד הותקנו שעונים אסטרונומים להדלקה וכיבוי תאורת חצרות וביטחון כך שידלקו ויכבו אוטומאטית בהתאם לשקיעה ולזריחה, כמו כן הוכנו נהלי עבודה חדשים לכיבוי מחשבים, חיסכון במים ועוד. 
אחד מהמהלכים החשובים ביותר שבוצעו הוא הפרדה של הולכת הקולחים בכל המרכז בין מים אפורים למים שחורים, בכדי לאפשר ביצוע הכשרת המים האפרוריים למחזור. 
בוצע שיח עם הספקים וכיום קיימת בקרה משמעותית על הפחתת האריזות וכניסת פסולת עם כניסת הסחורות הנכנסות. 
במהלך חודש ספטמבר יערך במרכז יריד מכירה של מוצרי יד שנייה וכן דברי ערך, כדי שישמשו את מי שצריך במקום הטמנה בקרקע, כל מוצר יימכר בשקל אחד למען הסמליות.
מנהל מעון אילנית, אשר דאדוש, סובר כי על המדינה להתנות קבלת רישיון הפעלה גם בעמידה בתקנים ירוקים ולא רק בסוגיות כמו תברואה או כיבוי אש: "לדעתי כיום כל ארגון חייב לעצמו ממונה קיימות שירכז ויניע תחום חשוב זה. מקווה לשמוע על עוד ועוד ארגונים הממנים אדם לתפקיד זה. לדעתי בהתאמה לכול ארגון מכון התקנים חייב להכין תקן קיימות שבלעדיו אותו ארגון לא יכול לקבל רישיון פתיחה והפעלה, ומידי שנה כמו כיבוי אש תיערך בדיקת עמידה בתקן ואישור לצורך קבלת רישיון. תקן מסוג זה יחייב את כל הארגונים בארץ לפעול בנושא קיימות ולא להישאר אדישים כך שכל איש יפעל על פי נידבת ליבו, העולם שייך לכולנו ועל כן כולנו חייבים להשתתף ולפעול בנשיאת נטל הקיימות".


פי.סי.חץ