קנס בסך 1,010,000 ש' לחברת ספנות שגרמה לזיהום בנמל חיפה

קנס בסך 1,010,000 ש' לחברת ספנות שגרמה לזיהום בנמל חיפה

מהאונייה נשפכו עשרות טונות של דלק מסוג מזוט שגרמו לזיהום ים משמעותי ונזק ברכוש

בית משפט השלום בחיפה הטיל קנס בסך 1,010,000 ש', על חברת הספנות Mediterranean Shipping Company, שהורשעה בעבירות של שפיכת שמן לים ולכלוך רשות הרבים בנסיבות מחמירות. 
על פי פסק הדין, בדצמבר 2010, בעת שעגנה ספינת MSC PERLE, אשר בבעלות החברה, בנמל חיפה ונערכו הכנות לריקון מי הנטל, נשפכו מן האונייה עשרות טונות של דלק מסוג מזוט שגרמו לזיהום ים משמעותי. כתמי השמן שנוצרו בים, גרמו לנזקים סביבתיים ונזקים לרכוש אשר נצפו במשך מספר שבועות לאחר האירוע. 
בעקבות האירוע, הגיש המשרד להגנת הסביבה כתב אישום נגד חברת הספנות ושני אנשי צוותה (הקברניט והמכונאי הראשי), המייחס להם עבירות של שפיכת שמן למי הים באופן ובנסיבות מחמירות, לפי פקודת מניעת זיהום מי-ים בשמן ועבירה של לכלוך רשות הרבים בנסיבות מחמירות לפי חוק שמירת הניקיון. 
שופט בית משפט השלום בחיפה, דניאל פיש, הטיל על חברת הספנות שהודתה בהאשמות המיוחסות לה, קנס בסך 1,010,000 ש' שיועבר לקרן מניעת זיהום הים, ויהווה בחלקו שיפוי בעבור הוצאות הניקוי של המשרד להגנת הסביבה בעקבות אירוע הזיהום בנמל חיפה. 
יש לציין, כי במסגרת הסדר טיעון, נמחקו מכתב האישום שני אנשי צוות של האונייה, מתוך הבנה כי הם יחויבו לתת את הדין על התנהלותם במסגרת הליכים פנימיים שעורכת חברת הספנות, ומתוך שיקולי יעילות בניהול ההליך הפלילי כנגד נאשמים הנמצאים בחו"ל. 
במקביל להליך הפלילי שנחתם עם מתן פסק הדין, עדיין מתנהלות מספר תביעות אזרחיות שהוגשו כנגד חברת הספנות ומבטחה ע"י גורמים שונים שניזוקו מאירוע הזיהום, ובכללם חברת נמלי ישראל.


פי.סי.חץ