גרנית הכרמל, כיל ודלק הוכתרו כחברות המזהמות ביותר

גרנית הכרמל, כיל ודלק הוכתרו כחברות המזהמות ביותר

הדירוג נקבע על פי כמות המפגעים והאירועים שפגעו בסביבה וכמות צעדי האכיפה שננקטו נגדן

החברות המזהמות ביותר בישראל, לפי דירוג המשרד לאיכות הסביבה, הן גרנית הכרמל וכיל. הדירוג נקבע על פי כמות המפגעים והאירועים שפגעו בסביבה וכמות צעדי האכיפה שננקטו נגד חברות שהפרו הוראות לשמירה על איכות הסביבה. 
מנגד, החברות שנמצאו כמצטיינות בשמירה על איכות הסביבה, ללא כל הפרות של התקנות בשלוש השנים האחרונות, הן פלסאון, אורמת, פריגו, אבגול, FMS, פרוטליקס, גיוון וטאואר-ג'אז. 
גרנית הכרמל, שמחזיקה בחברת סונול, טמבור, ספרינט מוטורס וסופרגז, הוכתרה כחברה המזהמת ביותר בישראל - לאחר לא פחות מ-65 מפגעים ואירועים שחרגו בחברה ממתקני איכות הסביבה, התראה אחת, חמישה קנסות והרשעה בבית משפט השלום בחיפה על אי התקנת מכשור לשאיפת אדים רעילים של בנזין ממסופי הדלק. כיל נבחרה כחברה השנייה המזהמת ביותר בישראל, לאחר שתעשיות האשלג, המגנזיום והברום שברשותה יצרו 50 אירועים של הפרת תקנות סביבתיות ו-4 התראות לתיקון מפגעים קיימים. 
החברות שנכללו בדירוג, שפורסם לראשונה, הן החברות הפועלות בתחום התעשייה אשר נסחרות במדד תל אביב 100, וכן חברות האחזקה הנסחרות במדד ת"א 100 המחזיקות בחברות הפועלות בתחום התעשייה. הדירוג מתבסס על המידע הקיים בידי המשרד להגנת הסביבה מתוקף תפקידו כרגולטור המפקח על פעילות חברות אשר בבעלותן מפעלים, שתחום פעילותם עלול להשפיע על הסביבה.
השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, אמר כי הוא מקווה שהדירוג והגברת השקיפות יגרמו לחברות לאמץ דפוסי פעולה סביבתיים ובכך ימנעו זיהומים מיותרים. מנגד, בהתאחדות התעשיינים כעסו על הדירוג וטענו כי הוא רק פוגע בתעשייה. 


פי.סי.חץ