ישראל במקום הראשון בעולם במיחזור מיכלי משקה מפלסטיק

ישראל במקום הראשון בעולם במיחזור מיכלי משקה מפלסטיק

הציבור הכניס חזרה לכיסו כ-1.04 מיליארד שקל במהלך עשור של מיחזור הבקבוקים

חוק הפיקדון לבקבוקי פלסטיק של תאגיד המחזור אל"ה מתחיל להראות תוצאות, וכיום ישראל ניצבת במקום הראשון בעולם בכל הקשור למיחזור מיכלי משקה מפלסטיק. כ-50% ממיכלי הפלסטיק בישראל מוחזרו בשנת 2011, לעומת 29% בארצות הברית ו-48% במדינות אירופה.
לאחרונה מוחזר הבקבוק ה-4 מיליארד החייב בפיקדון, ובכך, הציבור הכניס חזרה לכיסו כ-1.04 מיליארד שקל במהלך עשור של מיחזור הבקבוקים. 
על פי הנתונים, ב-2011 נאספו כ-600 מיליון מיכלי משקה - כ- 77% מסך מיכלי המשקה החייבים בפיקדון לעומת יעד של כ-73% שנקבע בחוק הפיקדון. כ-300 מיליון מיכלי משקה משפחתיים נאספו בארץ בשנה האחרונה - שיעור מצטבר של כ-41% לעומת יעד של 35%. מדובר על כמות של כ-20 אלף טונות PET לעומת 16 אלף טונות ב-2010.
הערים המובילות את תחום המיחזור: קריית אונו וגבעת שמואל, בהן ממחזרים כ-2.2 קילוגרם מיכלים משפחתיים לנפש. אחריהן ברשימה: תל אביב (2.1), גבעתיים, רעננה, הרצליה (1.9). בישראל יש כיום כ-15 אלף מיחזוריות. במהלך 2011 הזמינו 140 רשויות ומועצות אזוריות כ-4,400 מיחזוריות חדשות. בחלק מהרשויות עובתה כמות המחזוריות באופן משמעותי. בבני ברק למשל עלתה כמות המחזוריות מ-7 ל-400.
"זה הישג מדהים. מדובר כאן בשינוי התנהגותי וערכי של הציבור שמגיע מתוך הכרה ורצון, מבלי לקבל תמורה או הערכה וגם לא מתוקף קנסות", אמרה נחמה רונן, יו"ר תאגיד המיחזור. "מיחזור הוא אחד התחומים היחידים שכל אחד כפרט מרגיש שהוא יכול לעשות למען הסביבה".
עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", שיזמה את הצעת חוק מחזור האריזות, ציין כי הנתונים מעודדים מאוד. לדבריו, אחוזי המחזור הכלליים בישראל עומדים היום על 20 אחוז, לעומת 15 אחוז לפני שנתיים. "לוקח זמן להגיע לסטנדרטים האירופיים, אבל אנחנו בעידן של חקיקה מתקדמת והשאיפה היא להגיע גם בחומרים אחרים שניתנים למחזור ליעד של 50 אחוז מכלל הפסולת בתוך שנים בודדות", אמר ברכה.
גלעד אוסטרובסקי, ראש תחום פסולת ומיחזור באדם טבע ודין, צינן מעט את ההתלהבות וציין כי בתחום בקבוקי הפלסטיק, ישראל עדיין מפגרת אחרי מספר מדינות באירופה ובארצות הברית, בהן שיעור מחזור בקבוקי הפלסטיק עומד על 90 אחוז.  לדבריו, מיחזור הקרטון והנייר הם התחומים המובילים בישראל. 


פי.סי.חץ