עלייה של 83% במודעות לבנייה ירוקה בשלוש השנים האחרונות

עלייה של 83% במודעות לבנייה ירוקה בשלוש השנים האחרונות

גם בקרב מי שאינו נמצא בשוק הדיור עלתה רמת המודעות מ-14% ל-23%

רמת המודעות של הציבור לבנייה ירוקה בעלייה מתמדת מאז 2009. בקרב הנמצאים בשוק הדיור, עומדת היום המודעות לבנייה ירוקה על 33% לעומת 18% בשנת 2009, עלייה של כ-83%. גם בקרב מי שאינו נמצא בשוק הדיור עלתה רמת המודעות מ-14% ל-23%, עלייה של כ-65%, כך עולה מניתוח כלכלי ראשוני שערכה ד"ר רינה דגני, מנכ"ל קבוצת גיאוקרטוגרפיה ומתכננת ערים, העומדת בראש צוות העורך כיום מספר תכניות אב להפחתת גזי חממה ביישובי ישראל. 
בנייה ירוקה פירושה בנייה לפי תו תקן, שעיקרו, בין השאר, שמירה על צריכת אנרגיה נמוכה בדירה, שתביא לחיסכון של כ-25% לפחות בצריכת החשמל, על ידי אוורור, איטום, מיזוג, תאורה וכדומה. תוספת העלות הממוצעת לדירה שנבנית בבית עם תקן ירוק נעה, לפי פרויקטים שגיאוקרטוגרפיה מלווה, בין 25,000-40,000 ₪ לכל היותר.
מהמחקר עולה שנכונות הציבור לשלם עבור תקן בנייה ירוקה גבוהה כאשר מבינים את המשמעות של הבנייה הירוקה. 35% מהציבור מוכנים לשלם כ-25,000 ₪ ויותר עבור דירה העומדת בתקן של בנייה ירוקה. בשנת 2009 הנכונות לשלם עבור תקן של בנייה ירוקה הייתה נמוכה ועמדה על 26% בלבד. ב- 2009, כאשר המודעות לנושא הייתה יותר נמוכה הרגישות למחיר הייתה גבוהה יותר ועמדה על 35%, כלומר הפחתת המחיר בכ- 30% הביאה לתוספת ביקוש של כ-35%.
על אף הנתונים המעודדים ד"ר דגני קובעת כי, הבנייה הירוקה בישראל לא מתקדמת, משום שאין עדיין חקיקה בנושא, ולכן אין חובה לעשות זאת. ברשויות המקומיות קיים חשש ניכר בקרב קבלנים בהקשר לבנייה הירוקה. ד"ר דגני מעריכה שתוך מספר שנים מצומצם מאוד, רוב הבנייה החדשה תהיה ירוקה, ובעיקר בתכניות מתאר חדשות, בהן ניתן לעשות זאת ביתר קלות.


פי.סי.חץ