חברת החשמל מצטיידת בטכנולוגייה לצמצום זיהום האוויר

חברת החשמל מצטיידת בטכנולוגייה לצמצום זיהום האוויר

יוקם מתקן ניסויי לסילוק רעלים באתר "אורות רבין"

חברת החשמל חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת לקסטרן הישראלית, המפתחת טכנולוגיית קלינטק ייחודית המאפשרת סילוק מלא של הרעלים המצויים בגזים הנפלטים מתחנות כוח.
במסגרת שיתוף הפעולה, יוקם מתקן ניסויי לסילוק רעלים באתר "אורות רבין", שהוא אתר ייצור החשמל באמצעות פחם הגדול במדינה. המתקן, אשר יטפל בתחילה בכמות מצומצמת של גזים, נועד לצבירת מדידות סטטיסטיות.
חברת לקסטרן פיתחה קטליסט כימי לספיגת המזהמים מגזי הפליטה שהייחודיות שבו היא האפשרות לסילוק בו זמני של מספר קבוצות רעלים ומזהמים ובכך מאפשרת סילוק אפקטיבי וכלכלי של הרעלים המצויים בדלקים פחמניים, ובמיוחד בפחם, בתהליך יחיד שמוריד את עלויות ההקמה ועלויות התפעול בעשרות אחוזים.
החברה חתמה לאחרונה על עסקות שונות להתקנת הטכנולוגיה הייחודית בסין בהיקף של מיליוני שקלים. טכנולוגיות קיימות לניקוי הפליטות הרעילות מתחנות כוח וממתקני תעשיה מספקות פתרונות נפרדים לכל מזהם ומזהם- תחמוצות גופרית, תחמוצות חנקן ואדי כספית. הפוטנציאל הגלום והנבחן בטכנולוגיה הוא ביטול הצורך במתקנים נפרדים - מגדל הספיגה שפיתחה לקסטרן מקנה טיפול ופתרון כולל לשלושת החומרים הרעילים במתקן אחד בלבד. מהנתונים עולה, כי - לצד חיסכון של 40% בעלות ההקמה ו- 50% בעלות התפעול הפיתוח קיים ערך מוסף בדמות הסבת התחמוצות לחומרי דשן שניתן למכור בשוק החופשי - ומעניק ללקוח פוטנציאל הכנסה נוסף.
ד"ר יובל דיודור, מנכ"ל לקסטרן: "אנו רואים בשיתוף פעולה זה ציון דרך חשוב ביותר. ללקסטרן אומנם יש התקנות מסחריות, אך אין מיתקן מדידות וניסויים שיפעל במשך 24 שעות ביממה על בסיס גזי פליטה של פחם. הקמת מיתקן הניסויי ב'אורות רבין' יאפשר זמינות לניסויים שלא מתאפשרים באתרי הלקוחות שלנו ברחבי העולם".


פי.סי.חץ