השקעה ירוקה ומניבה

השקעה ירוקה ומניבה

ועידת עסקים וסביבה עסקה בין השאר בתועלת העסקית מיישום רגולציה סביבתית בישראל

אבי אובליגנהרץ
תחום הקלינטק נתפס כיום כמנוע צמיחה מרכזי התורם ליצירת מקומות עבודה, שיפורים טכנולוגיים, חיסכון באנרגיה, הפחתת השימוש בתשומות והנזק האקולוגי תוך יצירת תעשיות נקיות ומשגשגות.
הודות להצטרפות לארגון ה- OECD ומדיניות נמרצת שמוביל המשרד להגנת הסביבה בשנים האחרונות, חל שינוי ניכר בכל הקשור להתייחסות של המשק והתעשייה בפרט לנושא הקלינטק, אולם עדיין מדובר בתחום בעל פוטנציאל ענק הרחוק מלהיות ממומש. "הגישה לנושא הסביבתי בישראל עברה מהפכה טוטאלית ונראה כי ישנה נטייה ליישר קו עם המדיניות המקובלת כיום בעולם המערבי, אבל יחד עם זאת ישנה עוד דרך ארוכה לעשות בכל הקשור להשקעות, תמריצים ויישום מדיניות אחידה ארוכת טווח שתוביל לקצירת הפירות", ציין ד"ר דורון לביא, שותף ומנכ"ל פארטו יעוץ, בקרה ואסטרטגיה, במושב שהוקדש לניהול עסקי בעולם סביבתי ואשר נערך במסגרת ועידת עסקים וסביבה שהתקיימה לאחרונה.
מיכאל דיין, מנכ"ל טמבור מעודד אומנם מהחקיקה הסביבתית הענפה שבאה לידי ביטוי בין השאר בחוק אוויר נקי וקביעת יעדי הפחתת גזי חממה, חוק מיחזור האריזות, הטיפול בפסולת ועוד, אולם סבור כי לתת עדיפות לנושאים בעלי חשיבות מכרעת והחזר השקעה קצר יותר דוגמת חסכון באנרגיה. דיין מזכיר כי 50% מצריכת האנרגיה בעולם מוקדשת לחימום, קירור ומיזוג מבנים פרטיים, מסחריים ותעשייתיים, ולכן יש להקדיש אמצעים לנושא שכולנו נצא נשכרים ממנו.
"ניתן לחסוך משאבים אדירים בהוצאות האנרגיה, אם נשכיל ליישם את הפתרונות הרבים הקיימים כבר בשוק, ונאמץ הלכה למעשה את עקרונות הבנייה הירוקה כולל השימוש בחומרי בידוד מתקדמים. ישנן מדינות באירופה בהן לא ניתן להעביר בית בטאבו אם לא יושמו בו עקרונות הבנייה הירוקה, ואין סיבה שגם אנחנו לא ננהג בהתאם", הבהיר דיין והצר על כך כי בארץ לא נעשה כל שימוש בצבעים ירוקים כולל במבנים המכתירים את עצמם כירוקים. 
צמיחה ירוקה נוגעת לכל תחום בחיינו, החל מהשימוש בחשמל, צריכת המזון והמים ועד הפסולת אותה אנו מותירים. על מנת לעודד את הצמיחה הירוקה לא רק דרושה חקיקה מתאימה, אלא "מדיניות המורכבת מתמריצים והטבות אשר יעודדו את התעשייה להשקיע בתחומי קלינטק בעלי עדיפות גבוהה ויצירת החזר השקעה סביר או קצר ככל האפשר", סבור ניר זיכלינסקי, מנכ"ל Global Group SRI .
בשורה התחתונה, ישראל אומנם נחשבת למרכז חדשנות טכנולוגית, אבל בכל הקשור לקלינטק, דרוש מאמץ ממשלתי ניכר שיוביל ליצירת מדיניות ברורה ומגובשת ויצירת קרקע לצמיחת יזמות ענפה שתוביל לפיתוח של ספינת הדגל הבאה בתחום התעשייתי: תעשיות נקיות.


פי.סי.חץ