פסגה ירוקה

פסגה ירוקה

הוועידה והתערוכה הבינלאומית קלינטק הבליטה את הפוטנציאל הרב הטמון בתעשייה הירוקה על כל שלוחותיה

אבי אובליגנהרץ
אוכלוסיית העולם צפויה לזנק מ-7 מיליארד ללמעלה מ-9 מיליארד בשלושת העשורים הקרובים, דבר שיגדיל את הביקוש לאנרגיה, מים וכדומה. הצורך ההולך וגובר בניצול נכון של משאבי הטבע תוך הקטנת הנזק הסביבתי, לא רק שהעלו פלאים את מניותיה של תעשיית הקלינטק העולמית אלא הפכו אותה למנוע צמיחה, כפי שניתן היה לחוש בתערוכת קלינטק האחרונה.
הוועידה והתערוכה הבינלאומית ה-16 לאיכות סביבה וטכנולוגיות נקיות, שנערכה בראשית החודש בגני התערוכה ע"י קבוצת משוב, אפשרה למבקריה הרבים להתרשם ממקור ראשון  מהחידושים הכי חמים בהתייעלות אנרגטית, אנרגיה מתחדשת, בנייה ירוקה, טכנולוגיות מים, מיחזור ועוד. להלן מקבץ נבחר של מציגים בתערוכה שהפיקה קבוצת משוב.


I-LED משווקת מערכות לדים וגופי תאורה חסכוניים באנרגיה למפעלים, מוסדות, רשויות מקומיות ולבתים, ומתמחה בפתרונות מתקדמים בתאורת רחוב סולארית. המנכ"ל, מאיר סוואי, הסביר שמדובר בתאורה המיועדת למקומות בהן אין תשתיות חשמל ואשר מתאפיינת בידידותיות לסביבה היות והיא אינה פולטת גזי חממה, כספית וכדומה. כחלק בלתי נפרד מהשירות הכולל אותו מעניקה החברה, ניתן מענה מקיף ומקצועי בכל הנוגע לעיצוב ויעוץ בתאורת חוץ. בנוסף, החברה משווקת גופים ומוצרי תאורת לד דקורטיביים, שקועי רצפה ומוגני מים, נורות לד ופסי לד על פי מידה. ראוי לציין כי צריכת החשמל של נורות הלד קטנה פי 10, עוצמת אור גבוהה פי 10 ותוחלת חיים ארוכה פי 40.שקוף
מתמחה בניקיון וטיפול שוטף למערכות פוטוולטאיות למגזר הפרטי והעסקי כאחד. ניקוי הפאנלים ותחזוק המערכת וסביבתה על בסיס קבוע הכרחיים ביותר לצורך שימור תפוקתה המקסימאלית של המערכת, משמע העלאת הרווחיות בצורה ישירה. הבעלים, אורי שלו, ציין כי החברה משתפת פעולה עם חברת Greenwash, דבר שמאפשר לה לעבוד בפריסה ארצית מלאה ולתת שירותי ניקוי ותחזוקה ללמעלה מ-600 מערכות עסקיות, כמו גם שירותי תחזוקה כמו בדיקות חשמל, תקשורת, ניטור, תחזוקת הגג וכדומה. לדברי שלו, "שקוף" מקפידה לעבוד עם מברשות רכות במיוחד ועם מים מטוהרים בשיטת אוסמוזה הפוכה, בהתאם לדרישות יצרני הפנלים הסולאריים, דבר המאפשר הארכת חיי הפנלים ושמירת האחריות שיש ליזמים מול היצרנים.אפקון בקרה ואוטומציה
מקבוצת אפקון אחזקות, נחשבת לאחת החברות המובילות בארץ בתחום הבקרה התעשייתית הממוחשבת, בקרת מבנה, מערכות גילוי וכיבוי אש, מערכות ביטחון ופתרונות למערכות בקרה ושליטה משולבות לבתי חולים, בתי אבות, בתי מלון, מוסדות ציבוריים ופרטיים ועוד. מנהל המכירות, משה טובול, מסר כי החברה, שנוסדה ב-1979, בחרה לשים את הדגש על חיסכון באנרגיה במערכות צלונים המותקנים במעטפת של קירות זכוכית וחיבורים ל"בית החכם". בנוסף, הציגה החברה מערכות גילוי וכיבוי אש, מערכות טמ"ס חניה וביטחון, מערכות מנייה לקריאת מוני חשמל, מים וגז, המתחברים באמצעות תקשורת GPRS או DLC למערכת חיוב והפקת דוחות. ראוי לציין כי החברה פיתחה יכולות ביצוע רחבות ואפשרויות להגשת פתרונות רחבי היקף יחד עם חברות אחרות בקבוצה. 

זוקו שילובים הינה חברת אחזקות בתחום התשתית, התחבורה, האנרגיה והתעשייה. החברה, שמונה 500 עובדים ומשמשת בין השאר כיבואנית הבלעדית של טרקטורים, גנרטורים, מנועים ותחנות כוח של תאגיד קטרפילר, הבליטה הפעם, לדברי מנהל השיווק גיא ליבוביץ', 2 תחומי פעילות: פתרונות אנרגיה בכלל (כולל מדחסים תעשייתיים תוצרת היצרנים המובילים בעולם) ולתחום הגז הטבע בפרט כמו טורבינות גז ומנועי גז ופתרונות שאיבה וטיהור עבור מכוני טיהור שפכים תוצרת סיניבר, אותה רכשה אשתקד. מדובר בפתרון מערכתי מלא לטיהור שפכים תוצרת כחול לבן עבור מט"שים, מפעלי תעשייה, רשויות מקומיות, חברת חשמל ועוד, המשולב עם מוצרים נוספים של יצרנים מחו"ל ואשר זוכה להצלחה רבה.

גרין פאוור סולושנס מתמחה בהתייעלות אנרגטית ועוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות להפחתת חשבון החשמל. לחברה 3 משפחות מוצרים ואחת מהן נחשפה לראשונה בתערוכה: .Green OS המנכ"ל, עמית אפללו, מסר כי מדובר במערכת אוטומטית לחלוטין המיועדת לתת שירות זול, מהיר ויעיל בהקטנת צריכת החשמל ל-ESCO's וללקוחותיהם. לב המערכת הנו אלגוריתם שפותח בחברה וערוך לייעול פעולת מערכת מיזוג האוויר הצורכת כמחצית מצריכת האנרגיה הכללית של כל מבנה, כך שניתן להפחית את חשבון החשמל בין 10 ל-40 אחוז. אפללו הדגיש כי מדובר במערכת פשוטה להתקנה ולתפעול שאינה מצריכה ידע מיוחד וכי החזר ההשקעה הנו קצר ביותר: חודש אחד בלבד כאשר המערכת ניתנת כשירות ובמחיר אחיד ללקוח הסופי.

ענבר אנרגיה סולארית מקבוצת פ.ק. גנרטורים, מתמחה בתכנון, הקמה ותחזוקה של מערכות אנרגיה סולארית. חזון החברה, שהוקמה בשנת 2008, לדברי המנכ"ל שי פורת, הוא להוביל את השוק ביישום פתרונות אנרגיה מתחדשת לקהילה, תוך כדי מענה לצרכי התעשייה, החקלאות והתכנון האורבני, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות ומימון המותאם ללקוח. עד היום הותקנו וחוברו לרשת החשמל כ- 250 מערכות מסחריות - 50 קילו וואט, בהספק כולל של למעלה מ- 10מגה וואט, רובן ככולן מתוחזקות על ידי הצוותים המקצועיים של ענבר. 'ענבר' היא כיום החברה המובילה במערכות בינוניות המותקנות על גבי גגות והיא עתידה לחבר כ- 17 מערכות בגודל בינוני לרשת החשמל, בני 400 קילו וואט ומעלה, עד לסוף שנת 2012 בשווי של כ-150 מיליון שקל.


מ.יל.א. פרומברג
הינה חברה ישראלית לפיתוח אלקטרוני העוסקת בייצור מערכות חיסכון חשמל ואלקטרוניקה. החברה מתמחה בפיתוח מערכות בקרה אלקטרוניות לחיסכון בחשמל, "חסכונית", המתחברת לכל סוגי מערכות מיזוג האוויר והתאורה. הבעלים, משה פרומברג, סיפר כי לאחרונה פיתחה והתקינה החברה את הגרסא המיוחדת של "החסכונית" במחנות צה"ל כדי לחסוך בחשמל במיוחד בשבתות וחגים. הכוונה היא לכרטיס היושב בתוך הבקר ומתוכנת שבע שנים מראש על פי הלוח העברי. כתוצאה מהפיתוח, נוצר מוצר נלווה שבימים אלה משווק לכל משרדי הממשלה ומאפשר חיסכון משמעותי בבניינים גבוהים בהם מותקנים מתקני חימום וקירור מים, הנחשבים לצרכני חשמל לא מבוטלים. ניתן, לדברי פרומברג, לתכנת מראש את ימי החופש המרוכזים כדי להגביר את החיסכון בצריכה.


לדיקו גרין אנרג'י
היא חברה מקבוצת לדיקו, נציגת Bosch מאז 1965. החברה עוסקת באספקת ציוד לאינטגרטורים למערכות לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, אנרגיות שמש, רוח וביוגז, ומתמחה במיוחד בטכנולוגיות תרמיות המשמשות לחימום מים, חימום מבנים ויצירת קיטור לתעשייה. מנהלת השיווק ומכירות, שרה אביב, מסרה כי החברה התמקדה בתערוכה בפתרונות אנרגיה סולארית של Bosch אותם משלימים פתרונות הניטור ובקרה של meteo control המציעה את המערכת המושלמת למערכות הסולאריות הבינוניות. כמו כן, הציגה החברה לראשונה את הפנלים הסולאריים של Yingli Solar מהיצרניות המובילות בעולם ואשר עימה חתמה על חוזה ייצוג בלעדי בחודש שעבר. תחום נוסף שהבליטה 'לדיקו גרין' בתערוכת קלינטק, הנו תנורים ומערכות הסקה תוצרתBuderus  ו-Loos הנמנות על חטיבת התרמו של Bosch. החברה עובדת למעשה בתחום החימום בשני ערוצים: מפיצים שמוכרים מערכות הסקה תת רצפתיות, מערכות חימום מים והסקת מבנים, והערוץ התעשייתי.


RCS Solar
היא יבואנית הפאנלים הסולריים הגדולה בישראל ומספקת כיום את רוב הפאנלים הסולריים המותקנים בארצנו. המנכ"ל, רמי פלר, הסביר כי החברה היא חלק מקבוצת RCS שהינה הקבוצה הגדולה מסוגה בעולם במסחר בינלאומי. RCS Solar נהנית מגב רחב וניסיון רב בתחום הסחר, יבוא, לוגיסטיקה והפצה. יתרונות אלו מאפשרים ל-RCS Solar לספק את דרישות לקוחותיה במהירות, יעילות, זמינות ובמחירים הטובים ביותר בשוק. RCS Solar משמשת כמפיצה של המותגים הבאים בתחום הסולארי: Suntech, Trina Solar,Evergreen Solar, BP Solar ואחרות. עיקר הלקוחות של החברה, מטבע הדברים, הם קבלני ה-EPC והמתקינים. "התחרות הולכת ומחריפה והמחירים כל הזמן יורדים. אנחנו עושים את כל המאמצים כדי להיות תחרותיים", אמר פלר. 


מיקוד בסביבה בטוחה (ESF)
מובילה את תחום הטיפול הביולוגי בסביבה ובחומרים מזהמים בישראל. המנכ"ל, אבי בן ליש, ציין שהחברה, שהחלה לפעול בשנת 2010, עוסקת בשלושה נושאים עיקריים: שטיפת חלקים ביולוגיים, טיפול במטרדי ריח וטיפול ביולוגי בשפכים אורגניים, מתוך שאיפה לתת מענה לדרישות הגוברות של השוק המתרחב בעיקר במגזר התעשייתי, מסחרי, רכב, חקלאות ימית, מוניציפאלית וחקלאות בת קיימא. בתחום שטיפת חלקים ביולוגיים, מקפידה החברה להשתמש בחומרים ידידותיים לסביבה וחומרי ספיגה לכל מטרה: אורגניים, בסיסיים וחומצות. בנוסף, החברה מתמחה כאמור בטיפול במטרדי ריח ובמיוחד במכוני טיהור שפכים, תחנות שאיבת ביוב, מסעדות, בתי מלון, מחלבות, קונדיטוריות, מאפיות, חדרי שירותים וכדומה. לאחרונה התקינה החברה מערכות לניטור ריחות שהולכות ככל הנראה לשנות את הסטנדרטים הנהוגים בישראל בתחום, לאחר שהצליחו להוריד את ריכוז הריח בלמעלה מ-90 אחוז בתחנות שאיבת הביוב שבהן הותקנו. 'מיקוד' אף נחשבת לחברה לאספקת מכונות שטיפה במגוון הכי גדול בארץ. עוד עושה החברה, המונה 65 עובדים כולל מהנדסי סביבה, כימיה, ביולוגיה ואנשי מקצוע נוספים, טיפול ביולוגי בשפכים אורגניים כמענה לשפכים סניטאריים, שפכים תעשייתיים ועוד. בימים אלה מביאה החברה ארצה חומר לפירוק זיהומי שמן ודלקים בים. בן ליש מסביר כי מדובר בחומר ששימש לטיפול והצלת מפרץ מכסיקו מכתם השמן שנוצר לפני שנתיים בעומק 400 מ' בקרקעית הים עקב תקלה באסדת קידוח נפט.


עסקאות בכ-63 מילין שקלים

בשני ימי תערוכת קלינטק ה-16 סוכמו ואף נחתמו עסקאות בשווי של כ-63 מיליוני שקלים, בעיקר בין נציגי חברות בינלאומיות לבין יזמים וספקים ישראלים, כך אמר מנכ"ל התערוכה, חיים אלוש.
אלוש, ששוחח עם תום התערוכה עם נציגי החברות הבינלאומיות והישראליות הגדולות שהשתתפו בתערוכה, אמר כי מדובר בתערוכה הגדולה ביותר שחברת "משוב גרופ" קיימה עד כה וכי ההיקף המרשים של העסקאות שדווחו לו מצביע על התעוררות רצינית בתעשיית  הקלינטק.
בתערוכה השתתפו כ-161 נציגים של חברות בינלאומיות ומאות יזמים וספקים מקומיים שבאו "לעשות עסקים". אלפי מבקרים גדשו את ביתני התערוכה בשני ימי התערוכה אבל הפגישות העיקריות בין הספקים ליזמים ולחברות הזרות התקיימו בערבים בבתי המלון של תל-אביב.
בנוסף, הוענק במסגרת התערוכה "אות הרשות הירוקה 2012" לערים כפר סבא, הוד השרון, חולון, רעננה, דימונה והרצליה, למועצות המקומיות שהם וכפר ורדים ולמועצות האזוריות גליל עליון ועמק חפר. אות הערכה מיוחד הוענק גם לעיר באר שבע על קפיצת המדרגה המשמעותית ביותר בתחומי הסביבה. 


פי.סי.חץ