ארה

ארה"ב וישראל חתמו על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה הסביבתי

21 שנה לאחר חתימת מזכר ההבנות הסביבתי בין ישראל לארצות הברית

שרת הסביבה האמריקאית, ליסה ג'קסון, והשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, חתמו על הסכם להרחבת והעמקת שיתוף הפעולה הסביבתי בין המדינות, 21 שנה לאחר חתימת מזכר ההבנות הסביבתי בין ישראל לארצות הברית.
בהמשך לשיתוף הפעולה הקיים בין המשרד להגנת הסביבה וסוכנות הסביבה האמריקאית (EPA) הורחב מזכר ההבנות הקיים בין שתי המדינות כך שעתה הוא כולל נושאים סביבתיים נרחבים יותר, כדוגמת: מחקר ופיתוח, ניהול מקורות מים, טיפול בנושא רדיו אקטיבי, שיקום קרקעות, כלכלה סביבתית ואיכות אוויר. 
שיתוף הפעולה יאפשר לישראל ליהנות מהידע והניסיון העצומים שצברו האמריקאים בסוגיות השונות, כך למשל היכרות מעמיקה עם חוק שיקום קרקעות מזוהמות שאושר בארה"ב יאפשר הפקת לקחים מההצלחות והכשלים ויסייעו בקידום החוק הישראלי שמוביל כיום המשרד להגנת הסביבה.
"ישראל סוגרת פערים של עשרות שנים ברגולציה סביבתית. הניסיון האמריקאי העשיר בתחום יסייע לנו רבות להצליח לעמוד באתגרים שלפתחנו", אמר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן.
השרה ג'קסון שניצלה את הביקור בין השאר לסיור בשפד"ן, כינרות- חממת טכנולוגיות מים וחברת בטר פלייס, ציינה כי התרשמה עמוקות מיכולותיה של ישראל בתחומי החדשנות והטכנולוגיה הסביבתית והבהירה כי לארצות הברית יש עניין רב באמצעי המדיניות בהן נוקטת ישראל לעידוד פיתוח טכנולוגיות ישראליות סביבתיות כדוגמת, סטארט-אפים למניעת דליפות מים בצנרת, טיפול בשפכים, ניטור אוויר ועוד.
בשיחת השרים ציינה ג'קסון כי לתגליות הגז הטבעי של ישראל יש פוטנציאל להקטין דרמטית את התלות הישראלית בנפט לתחבורה ולשפר משמעותית את איכות האוויר במרכזי הערים. גב' ג'קסון ציינה כי גם ארה"ב פועלת להגברת היקף השימוש בגז טבעי בתחבורה כאמצעי להקטנת התלות בייבוא הנפט.
שרת הסביבה האמריקנית ציינה בנוסף כי בארה"ב תחום הרכש הציבורי הירוק התקדם באופן משמעותי באמצעות צו נשיאותי של אובמה לפיו כל סוכנויות הממשל מחויבות לרכש ציבורי של מוצרים ירוקים בלבד. היקף הרכש השנתי של משרדי הממשל בארה"ב עומד על 500 מיליארד דולר. לדברי ג'קסון מדיניות זו הובילה לחיסכון כספי משמעותי של כספי ציבור ולהגדלת ההיצע של מוצרים ירוקים. השר ארדן עדכן את עמיתתו על יוזמת 'ממשלה ירוקה' שמוביל משרדו והביע עניין באימוץ המדיניות שננקטה בארה"ב.


פי.סי.חץ