קמפיין חדש מעודד בנייה ירוקה ורכש דירות אקולוגיות

קמפיין חדש מעודד בנייה ירוקה ורכש דירות אקולוגיות

התקן חוסך 30% מצריכת החשמל בדירה ממוצעת וכ- 10% מצריכת המים

בשל התרחבות התופעה בה קבלנים מטעים את הציבור ומשווקים דירות רגילות בכיסוי "ירוק", יצא לאחרונה המשרד להגנת הסביבה בקמפיין לעידוד בנייה ירוקה בישראל וכן לעידוד רכישת דירות אקולוגיות. הקמפיין בכיכובו של הקומיקאי טל פרידמן, מלווה בסיסמה: "דירה בלי תקן בנייה ירוקה, היא לא דירה ירוקה". 
דירה אקולוגית היא בעצם דירה שנבנתה בהתאם לתקן הירוק שנקבע לפני כשנה. התקן חוסך 30% מצריכת החשמל בדירה ממוצעת וכ- 10% מצריכת המים. בנוסף לכך דירות אלה מעניקות לדייריהן סביבת מחייה בריאה אשר אינה מכילה צבעים ודבקים פולטי חומרים רעילים ומסרטנים. מה גם שמלבד העבודה שהחיסכון בחשמל מביא לחיסכון בכסף, לתאורה הטבעית של דירות אלה ישנה השפעה חיובית על הדיירים והימנעות משימוש במזגנים לאורך היום ולאורך השנה תורם רבות למצבה של מערכת הנשימה.
במשרד להגנת הסביבה רוצים להזהיר את רוכשי הדירות מרכישת דירות המתחזות לדירות ירוקות. מפני שישנם קבלנים שמבינים את חשיבותו של נושא הסביבתי והחסכוני הטמון בבניית דירות ירוקות והם מציעים למכירה דירות שכביכול ירוקות אך הן רחוקות מלהיות כאלה. יש לקחת בחשבון גם שבנייה ירוקה היא בינתיים יקרה יותר מהבנייה הרגילה. 
לפי הנתונים של התאחדות הקבלנים מדובר בתוספת של כ- 5%-12% למחיר הבנייה. לעומת זאת, לפי הממצאים המגיעים אלינו מחו"ל נראה שבסך הכל מדובר בתופסת של 0.5%-6% לדירה ממוצעת. מכאן נראה שהקבלנים שתמיד נוטים להגזים ולמכור את הדירות ביוקר, גם הפעם רחוקים מהאמת. אם בודקים את הנתונים דווקא בישראל מגלים כי מדובר בתוספת למחיר הדירה העומדת על 2%-3%.
תקן הבנייה הירוק מורכב משורה ארוכה של תקנים החייבים להיות מיושמים בדירות ירוקות. בין התקנים: קרקע, אנרגיה, מים, מומחי בנייה, בריאות ורווחה, ניהול אתר הבנייה, תחבורה, פסולת וכדומה. "בנייה ירוקה היא הדרך היעילה ביותר להפחתת עלויות של משקי בית ומאפשרת איכות חיים טובה יותר. נמשיך להעניק לציבור את הכלים לצרכנות ירוקה וחסכונית", אמר השר להגנת הסביבה גלעד ארדן והוסיף כי כיום לא מעט פרויקטים ברחבי הארץ כן נבנים לפי התקן הירוק. 


פי.סי.חץ